Yağlıdere ilçesinde 19 Ekim Muhtarlar günü çeşitli etkinliklerle kutlandı.

İlk olarak Hükümet konağı bahçesinde düzenlenen törenin ardından Yağlıdere Belediye Başkanlığı tarafından bütün mahalle ve köy muhtarlarına yemek düzenlendi.
 
Ardından Muhtarlar Derneğinin kurucusu rahmetli Eşref Pulun mezarı ziyaret edildi.Daha sonra ilçenin en yaşlılarından 90 yaşındaki emekli muhtar Sabri Kılıç Otaköy köyünde evinde ziyaret edildi.
 
HÜKUMET KONAĞI BAHÇESİNDE TÖREN DÜZENLENDİ
 
Hükumet konağı bahçesindeki törende Yağlıdere Muhtarlar Derneği Başkanı Halil Erol, tarafından Atatürk anıtına çelenk konulmasının ardından saygı duruşunda bulunularak istiklal marşı okundu.
Dernek Başkanı Halil Erol, törende yaptığı açıklamada, Biz muhtarlar mahalle ve köylerde devletimizin tüm kurumlarını temsil etmekte ve halkımızla devlet kurumları arasında köprü vazifesi görmekte olduğunu söyledi.
Vatandaşlarımızın devletimize ihtiyaç duyduğunda çalacakları ilk kapının muhtarlık olduğu bilinci ile çok önemli bir yer tutmakta olduğunu ifade eden Erol, şöyle devam etti:
 
‘’Muhtarlarımız demokrasinin özüdür.19 Ekim 1829'da İstanbul'da başlayan ve sonrasında 1833 yılından itibaren de Anadolu'da mahalle ve köylerde uygulamaya konulan muhtarlık sistemi, belediyecilikten eski ve köklü bir sistemdir. Muhtarlar Cumhurbaşkanın temsilcisidir bu nedenle devleti temsil etmekte olan muhtarlarımız görev ciddiyetini daima en üst seviyede tutmak, halkın sorun ve ihtiyaçlarını en kısa yoldan yetkili mercilere iletmek durumdadır. Devletimizin değerli muhtarlarımıza özel bir gün ihdas etmiş olmasının gururunu mutluluğunu yaşıyoruz.''diye konuştu
 
MUHTARLARA YEMEKİL PROGRAM DÜZENLENDİ
 
Yağlıdere Belediye Başkanlığımız tarafından 19 Ekim Muhtarlar Günü nedeniyle ilçemizde görev yapan mahalle ve köy muhtarlarına yönelik yemekli program düzenlendi.
Belediye Başkanımız Abdurrahman Kırhasanoğlu,program öncesi ilçemize bağlı mahalle ve köy muhtarlarıyla yakından ilgilendi.
 
İlçemiz Mert Tuğra Pide salonunda düzenlenen program sonrası açıklamalarda bulunan Kırhasanoğlu, Muhtarların, bulundukları mahalle veya köylerde devleti temsil eden kurumlar olduğunu söyledi.
 
Kırhasanoğlu,Mahalle ve köylerimizin her türlü ihtiyaçlarını tespit edip, hizmet sunmak hususunda emeğini esirgemeyen ve bizlerin halkla bir araya gelmesinde köprü vazifesi üstlenen gelişim ve değişim hususunda çözüm ortaklığı yapan muhtarlarımıza emeklerinden ve özverili çalışmalarından dolayı teşekkürlerimi sunar. Tüm muhtarlarımızın 19 Ekim Muhtarlar gününü kutlarım’’diye konuştu.
 
MUHTARLAR DERNEĞİNİN KURUCUSU MERHUM EŞREF PULUN MEZARI ZİYARET EDİLDİ
 
 
Yağlıdere Belediye Başkanı Abdurrahman Kırhasanoğlu,19 Ekim Muhtarlar günü nedeniyle ilçede düzenlenen törenin ardından Yağlıdere ilçesinde muhtarlar derneğinin kurucusu 2015 yılında rahmetli olan merhum Muhtar Eşref Pul’un mezarını ziyaret etti.
 
Kırhasanoğlu,yaptığı açıklamada,Tepeköy Elekçi mevkiinde rahmetli ilçemiz merkez muhtarlarından Eşref abimizin mezarını ziyaret ettiklerini belirtti.
 
Başkan Kırhasanoğlu,2015 yılında hayatını kaybeden merhum muhtarımız ilçemizde muhtarlar derneğinin kuruculuğunu yapmış ve derneği kurarak ilçede önemli çalışmalar yapmaya gayret göstermiştir.’’dedi.
Kırhasanoğlu,kabristanlıkta bulunan tüm merhumlara rahmet diliyorum’’diye konuştu.
 
ORTAKÖY ESKİ MUHTARI SABRİ KILIÇ’I EVİNDE ZİYARET
 
Yağlıdere Belediye Başkanı Abdurrahman Kırhasanoğlu,ilçeye bağlı Ortaköy köyünde uzun yıllar muhtarlık yapan 90 yaşındaki Sabri Kılıç’ı evinde ziyaret ederek muhtarlar gününü kutladı.
 
İlçenin en eski muhtarlarından köyüne çok büyük katkıları olan Sabri amcamızı evine giderek hem geçmiş olsun dileklerini ilettiklerini hem de muhtarlar gününü kutladıklarını ifade eden Belediye Başkanı Abdurrahman Kırhasanoğlu,''bugün ilçemizde dolu dolu bir gün geçirdik. İlk önce muhtarlarımız için düzenlenen törene katıldık. Ardından Belediye Başkanlığımız tarafından mahalle ve köy muhtarlarımızla yemekte bir araya geldik. Daha sonra rahmetli muhtarlar derneğinin kurucusu Eşref Pulun mezarını ziyaret ettik. Son olarak da ilçemizin en eski muhtarlarından Sabri amcamızı Ortaköy köyüne gelerek ziyaret edip hayır dualarını aldık. Bir kez daha bütün muhtarlarımızın 19 Eylül muhtarlar gününü en içten dileklerimle kutluyorum’’diye konuştu.
 
FATİH AYTEKİN ÖZDEMİR

 

HABER YORUMLARI

Bu habere Henüz Yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap..

YORUM YAPINIZ

* Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayımlanacaktır