Yağlıdereliler Derneği tarafından İstanbul,Gebze,Tuzla ilçelerinde görev yapan ilçemize bağlı mahalle ve köy dernek başkanlarıyla, iş adamlarıyla kahvaltılı programda bir araya gelindi.

Yağlıdereliler Derneği tarafından İstanbul,Gebze,Tuzla ilçelerinde görev yapan ilçemize bağlı mahalle ve köy dernek başkanlarıyla, iş adamlarıyla kahvaltılı programda bir araya gelindi.

Zeytinburnu Sosyal tesislerinde sunuculuğunu dernek eski başkanlarından Ali Faik Biçer'in yaptığı programa katılanlar  birlik ve berberlik örneği sergiledi.

Yağlıdereliler Derneği Başkanı Özer Kahveci programın açılışında yaptığı konuşmada, derneğimize bu zamana kadar emeği geçmiş herkese teşekkür ediyorum.’’dedi.

Onların atmış olduğu sağlam temellerden dolayı bugün bizlerin var olmasına sebep oluyor diyen Kahveci, yirmi yıldır bu cami yanın içindeyim. Hizmet etmekten gurur ve onur duyuyorum. Dedi.

Kahveci, dernek olarak 70-80 arası öğrenciye İstanbul’da burs aldırmaya çalışıyoruz. Yeni bir yönetim kurulu seçtik. İki yıl içinde dernek olarak yüz yirmi bin TL’lik çalışma yapıldı. Bu çalışma da hayırseverlerimizin ve dernek yönetimimizin yapmış olduğu çalışmayla gerçekleşmiş oldu. Hepimizin amacı ve gayesi ilçemize hizmet etmektir.Yağlıdereliler derneğinin siyaseti Yağlıdereliler olmuştur. Bundan sonrada bu şekilde olmaya devam edecektir.’’dedi.

Yağlıdere Belediye Başkanı Yaşar İbaş ise, bizler maalesef coğrafi yapı itibarıyla çok göç veren bir ilçeyiz. Yağlıdere ilçesinde 1000 kişilik fabrikalar vardı da bizler zorla mı göç ettik. Maalesef değil. Sanayinin olmaması ve sanayinin Türkiye genelinde yayılmamış olmamasından dolayı sizler bizler ekmek için aş için göç etmek zorunda kaldık. Bizler belediye olarak da bunun sıkıntılarını yaşıyoruz. Belediyemizin nüfus başına iller bankasından geliri var. Bizler 6500 nüfusa göre gelir alıyoruz iller bankasından. Yazın nüfusumuz yirmi bin civarında oluyor.Altı bin beşyüzlük gelirle yirmi bine  hizmet etmeye çalışıyorsunuz. Özellikle yazın baya bir sıkıntı yaşıyoruz’’dedi.

İbaş,Yağlıdere belediyesi olarak yedi aylık dönemde ilk defa belediye olarak burs vermeye başladık. Doksan altı öğrenciye burs veriyoruz. Bunun elli tanesini hayırseverlerimiz verirken geri kalan kısmını da derneklerimiz ve iş adamlarımız katkıda bulunduğunu belirtti.

İlçede uzun yıllardır bir mezbahane sıkıntısı yaşandığını ifade eden İbaş,önümüzdeki hafta ihalesi yapılacak. Kısa süre içinde ilçemize mezbahanemizi kazandıracağız. Şubat ayında mal pazarımız ve hayvan pazarımızın ihalesi yapılacak. Yaklaşık 4.5 milyonluk arıtma tesisimiz projesi iller bankasında proje aşamasında yüzde ellisi hibe olacak. Yüzde ellisi de borçlanmayla olacak. Hayırsever iş adamı abimiz Mustafa Çatalbaş’ın katkılarıyla üniversitemizin geri kalan kısımları için tekrar çalışma başlatıldı. Tekrar ihale edildi. Bir ay içinde okul bitecek. Okulun çevre düzenlemesi ve peyzaj işini de biz yapacağız. Peyzaj işi içinde burada bulunan belediyelerden yardım talebimiz olacak.Sağolsunlar arkadaşlarımızda iyi yaklaştı’ ’dedi.

Yağlıdere’nin en önemli sorunlarından bir tanesi Pazartesi ve Cuma günü ilçemize gelen kadınlarımız kahve kapılarında ve manav kapılarında oturmalarını engellemek için iki tane prefabrik kadınlar için çay ocağı yaptıklarını belirten İbaş şöyle devam etti:

‘’Pazartesi ve Cuma oturup istedikleri şekilde çaylarını içebilecekleri bir yer ilçemize kazandırdık. Salı ve Perşembe günleri de burayı Halk Eğitim Merkezimize ücretsiz olarak verdik. Yağlıdere’de eski başkanımız Şevket Kaya’nın yapmış olduğu köprüyü genişleterek oturma alanı ve ışıklandırmasını gerçekleştirdik. Bunun haricinde bir adette çöp arabası kazandırdık. Nisan ayında ise gelir gelmez ilçemize doğal gazın gelmesi için girişimlerde bulunduk. Bunun için de AK Parti,MHP ve CHP’li vekillerimiz elinden geleni yapıyor. İtfaiye içinde talepte bulunduk. Şu an beklemedeyiz. İlçe olarak hem doğal gazı hem de itfaiyeyi ilçemize vereceklerine inanıyorum. Bizler göreve geldikten sonra hiçbir çalışanımızı işten atmadık. Atmayız da kimsenin ekmeğiyle de oynamayız. Mevcut çalışanlarımızla verimli bir şekilde en iyisini nasıl yapabiliriz onun için çalışmalarımız var. İlçemize geçici göletler yaptık. Şimdilik sivrisineklerden kurtulalım diye yapmamız gereken merkezin dere kenarında hale kirli sular ve giderler dereye dökülüyor. Onları ana hatta bağladıktan sonra biz Yağlıdere deresine palaklıdan başlayarak bir yada bir buçuk temelle şelale şekilde daha güzel görünümlü bir gölet projemiz daha var. Bunu kendi öz kaynaklarımızla ve hayırseverlerin katkılarıyla önümüzdeki yaza ilçemize bu hizmeti kazandıracağız.DOKABA dört tane engelsiz parkuru projesini sunduk. Yaklaşık 1.2 milyonluk proje bu. Çünkü engelli çocuklarımızın eğlenebileceği bir park alanı yok. Bunun için müracaatımızı yaptık. Bunun yanında ilçemiz jandarma karakol karşısında bulunan Best petrolden kaşdibi köprüsüne gidiş 1800 geliş 1800 bisiklet yolu ve dere yolu projemiz yapıldı. Bunun da yüzde kırkı hibeyle yüzde atmışı da bizim finans edeceğimiz bir proje olacak. Bisiklet ve yaya yolu projesi kısa bir zamanda çıkıyor. Çünkü belirttiğimiz bölgelerde yürüyen vatandaşlarımız yol dereye yakın olduğu için yolda yürümek zorunda kalıyorlar. Biz insanı yardım için elimizden gelen her şeyi yapacağımıza söz veriyoruz. Seçimden önce de söylemiştik. Bir dönem için aday olduk. Nasıl ki geçmiş dönemlerde belediye başkanlarının 70 yaşlarındaki vatandaşlarımız Allah razı olsun büyük hizmetleri oldu diyorsa bizim içinde bir otuz sene sonra aynısını derlerse mutlu oluruz’’diye konuştu.

Giresun Ticaret Borsası Başkanı Hamza Bölük’te,Yağlıdereli olmaktan her zaman gurur ve onur duyduğunu belirtti.

Geçtiğimiz aylarda katıldığımız yurt dışı gezisinde bizlere orada bulunan konuşmacı; ‘’Atlarınıza bindiniz gittiniz bizi terk ettiniz’’ demişti şimdi onu iyi anlıyorum. Burada bulunan hemşerilerimiz de atlarına binip gidenlerden oldunuz. Bunu Yağlıdere’de kalanlardan  olduğumuz için söylüyorum. Doyduğumuz yerde yaşıyoruz. Âmâ doğduğumuz yeri unutmamız gerekiyor. Yazın insanlar geldiğin de çoşan Yağlıdere kışın insanlar gittiğinde kuruyan bir dereye ’ye benziyor. Dolayısıyla ben ticaretime bakıyorum. Bu makamlar gelip geçicidir. Sizlerin desteğine ihtiyacımız var. Bu derneğin bu zamana kadar emeği gecen herkese teşekkür ediyorum. Bizler bu dernekler sayesinde kendimizi daha iyi güçlü hissediyoruz. Arkamızda bir güç olduğunu biliyoruz. Başımız sıkıştığında gidecek bir yerimiz olduğunu biliyoruz. Bu sebeple siz her zaman dik durun biz her zaman sizlerin yanındayız. Bizlere burada göstermiş olduğunuz yakın ilgi ve alakadan dolayı teşekkür ediyorum.’’

Zeytinburnu Belediye Başkan Yardımcısı Hurşit Bekaroğlu’da,kendisinin de Yağlıdere'nin Dereköy köyünden olduğunu hatırlattı.

Daha önceden dernek yönetiminde Özer başkanımızla ve Ali Faik başkanımızla çalışma imkanı bulduğunu belirten Bekaroğlu, programın hazırlanmasında katkılarından dolayı dernek yönetimin kutluyorum.’’dedi.

Yağlıdereliler Derneği eski başkanlarından Halil Kütükte, dernek başkanımıza ve yönetim kuruluna böyle bir güzel organizasyon için teşekkür ettiğini belirtti.

Katılan misafirlere de sene de bir kez ya da iki kez değil her zaman beklediklerini ifade eden Kütük, konuşmasını şöyle sürdürdü:

‘’Yağlıdere'yle ilgili her konuya girildiğin de inan ki gözlerim hep dolar gibi oluyor. Çünkü ben duygusal bir insanım. Hem de geçmişi hatırlıyorum. Geldiğimiz noktaya bakıyorum.iyi ki bu derneği kurmuşuz. İyi ki Yağlıdereliyiz.Biz bu göreve başladığımızda İstanbul'daki bütün Giresun dernekleri hepsi meyhane derneğiydi. Bizler doksanlı  yıllarda Yağlıdere derneğini kurduğumuz da ilk yaptığımız şey ilçedeki fakirlere gıda yardımıyla başlamıştık. Üniversiteyi kazanan öğrencilere burs vermekle başlamıştık. Askere giden çocuklarımıza asker harçlığı vererek başlamıştık. Bugün İstanbul’da hangi ilin hangi ilçenin Alibeyköy- Yeşilpınarda Yağlıdere parkı gibi Yağlıdere sosyal tesisleri gibi bir tesisi var. Bu bizim öz ve öz malımız olmasa da belediyenin malı olsa da orada ‘’Yağlıdere’’ yazması bizim için çok şey ifade ediyor. Ben şahsi gayretlerimle otuz yılda bin sekiz yüz öğrenciye burs teminin yaptık. Sadece bu sene tek başıma burs temin ettiğimiz sayı Otuz sekizdir.Elimizden gelen her türlü gayreti gösteriyoruz. Daha geçtiğimiz aylarda Yağlıdereli hanım kardeşimize görevli olduğum vakıftan aylık sekiz yüz lira aylık bağlattık.İki çocuğu ile kalmış ne kendi ailesi sahip çıkıyor. Ne de evlendiği taraf sahip çıkıyor. Eşi de sokakta kör kurşuna kurban gitmiş. Nikahlı da değilmiş bizlerde sahip çıkmaya çalıştık.Bizler de her konuda yardımcı oluruz. Artık bizim hem sosyal hayatımız hem de iş hayatımız insana ve insanlığa yardımla geçiyor. Ülker gibi bir firmanın kurucusu Asım Ülker’in kurduğu Çamlıca Kültür Yardım Vakfında Başkan vekiliyim. Orada çok güze şeyler yapıyoruz. Bizim vakfımızın yılda iki bin öğrenciye burs veriyor. Aylık burs bedeli de beş yüz liradır. Orada görev yapmak bizim için çok önemlidir. Hatta iştiraklerinden biri tanıyanlar da vardır. Kızılelma’dan bir kardeşimiz Avni Çatal beyin o zaman ki referansıyla sıfırdan yetiştirdik o bölgelerdeki şirket kurdu şirketlerin genel müdürü oldu. Bizler adam gibi adam yetiştirmenin gayreti içerisindeyiz. Hiç kimsenin siyasi görüşüne bakmadan bize gelen her çocuğa sahip çıkmalıyız. Ben bunu böyle düşünüyorum. Bizden önce ve bizden sonra bu derneğe sahip çıkan destek çıkan herkese sonsuz teşekkür ediyorum. Yüce Mevla’m birlik ve beraberliğimizi bozmasın. İnşallah bundan sonra Yağlıdere Derneği güçlü bir şekilde yoluna devam edeceğine inanıyorum.’’

Tuzla Belediyesi Baş Danışmanlarından hemşehrimiz Hüseyin Koca’da,kendisinin de ilçenin Sınır köyünden olduğunu ifade etti.

Ata binip gidenler deniz ama geriyi unutanlardan olmadıklarını belirten Koca,’Yağlıdere bizim göz bebeğimiz.Yağlıdere’ye bir taş koyanın her zaman yanında olduk. Bizler de ilçemize yapılan her çalışmaya elimizden gelene kadar yardımcı olduk.Önümüzdeki günlerde derneğimizin öncülüğünde bir Yağlıdere çalıştayı yapalım çalıştay da da değerli büyüklerimizle ve değerli abilerimizle bir araya gelip Yağlıdere ve Yağlıdere’nin köylerinde nasıl bir yol izlemenin planını çıkaralım değerli büyüklerimize bizde katkı sunmaya hazırız''

Hayırsever iş adamı Akın Bebek ‘de, Yağlıdere ilçemize bu zamana kadar elimden geldiği kadar bir şeyler yapmaya çalıştım. Bizler toplu olarak bir şeyler yapmamız gerekiyor. Yağlıdere için ne yapabiliriz. Benim kafamda çok güzel bir proje var. kırk yada elli iş adamı bir araya gelerek dış İhracata yönelik bir iş kolu kazandırabiliriz. Bu proje ilçemizi kurtacak proje olacağını düşünüyorum. Bu iş için büyük paralar da gerekmiyor. Bu işin ham maddesi bizim ilçemiz de var. Yeter ki yer temini yapılsın. Önderlik yapılsın. Tamamen dışarıya ihracata yönelik bu projeyi gerçekleştirebiliriz. Hep birlikte bir geniş katılımlı bir çalıştay yaparak herkes düşünceleriyle birlikte gelip tartışabilir güzel düşünceler üretebiliriz.’’

FATİH AYTEKİN ÖZDEMİR

 

HABER YORUMLARI

  • Niyazi BIYIK

    Sayın başkan Özer kahveci ve yönetimindeki tüm kardeşlerime bu öz verili işlerinden dolayı teşekkür ederim. Değerli katılımcılarada yönetimi ve derneğimizi onurlandırdıkları için ayrı ayrı teşekkürler.ALLAH BİRLİĞİMİZİ DAİM EYLESİN İNŞAALLAH.

    14 Kas 2019 Per

YORUM YAPINIZ

* Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayımlanacaktır