Yağlıdere ilçesinde yeni tip koronavirüs önlemleri kapsamında yaklaşık 2,5 ay sonra cuma namazı kılındı.

Yağlıdere ilçesinde yeni tip koronavirüs önlemleri kapsamında yaklaşık 2,5 ay sonra cuma namazı kılındı.

Vatandaşlar Yağlıdere ilçesinde belirlenen camilerde sosyal mesafe kuralına uyarak namazlarını eda etti.

Cuma namazı öncesinde dezenfekte edilen camilerde görev alan polis ekipleri, vatandaşları maske takmaları ve sosyal mesafe kuralına uymaları konusunda uyardı.

Salgın tedbirleri kapsamında şadırvanlara şerit çekilirken, tuvaletlerin de kullanıma kapalı olduğu görüldü.

Abdestlerini evlerinde alarak camiye gelenlerin girişte ilçe belediyesi tarafından temin edilen dezenfekte standında ellerine dezenfekte sıktılar.

Seccadelerini sosyal mesafe kuralına göre seren vatandaşlar, uzun bir süre sonra cemaatle namaz kılmanın mutluluğunu yaşadı.

Cuma namazları merkez ve köy camilerinin avluları ile belirlenen açık alanlarda eda edilecek olup, ilk etapta camilerde, cemaatle sadece cuma, öğle ve ikindi namazları, herkesin tıbbi, bez maske kullanması, yanlarında şahsi seccadelerini getirmeleri ve sosyal mesafe kurallarına uyması şartlıya kılınabilecek, maskesi olmayan kişi ve kişilerin cemaatle namaz kılmasına müsaade edilmeyecek olup, bireysel namaz kılacakların da maske takması zorunlu olacak

Yine, cami ve mescitlerde genellikle ortak olarak kullanılan ve salgın, bulaş riskini artırabileceği değerlendirilen tesbih, rahle, ayakkabı çekeceği gibi malzemelerin bulundurulmasına müsaade edilmeyecek.

FATİH AYTEKİN ÖZDEMİR

 

HABER YORUMLARI

Bu habere Henüz Yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap..

YORUM YAPINIZ

* Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayımlanacaktır