DOKA'ya sunulan "Çakrak Kilisesinin Turizme Kazandırılması" projesi desteklenmeye değer bulundu.

İl Kültür Turizm İl Müdürlüğü tarafından hazırlanarak DOKA'ya sunulan "Çakrak Kilisesinin Turizme Kazandırılması" projesi desteklenmeye değer bulundu.
 
Çakrak Kilisesinin rölöve, restitüsyon ve restorasyon projelerinin hazırlanarak uygulamasının yapılmasını kapsayan ve 24 ay sürecek olan proje için DOKA ile 29.06.2020 tarihinde sözleşme imzalanmıştır.
 
Espiye, Yağlıdere, ve Alucra İlçelerini birbirine bağlayan karayolu üzerinde bulunması ve Yağlıdere Vadisi üzerinde bulunan 12 adet kemer köprü ile "Kültür Rotası" oluşturması hedeflenmektedir.
 
Bölgemizin doğal, tarihi ve kültürel mirasına, yöresel kimliğine ve özgün mimari yapısına uygun yeni alanlar oluşturulması ve bu alanların yakın çevresi ile bir bütün halinde korunarak sürdürülebilir turizm değeri haline getirilmesi hedeflenmektedir. İlimiz doğa turizminin temel kaynağını oluşturan Kümbet, Yavuzkemal ve Bektaş Turizm Merkezlerine bağlantılı anayol üzerinde bulunması doğa ve kültür turizmini birleştirecektir.
Toplam 923.445,40 TL. bütçeli projenin İlimiz turizmine ve ekonomisine katkısı da büyük olacaktır.
 
Çakrak Yaylası
 
Çakrak Yaylası, Giresun ilinin Alucra ilçesinde yer almaktadır. Giresun iline 80 kilometre uzaklıktadır. Yaylaya Yağlıdere ve Kümbet Yaylası üzerinden ulaşılabilmektedir. Yaylada 3 kemer köprü, 2 kilise kalıntısı bulunmaktadır.
 
Yaylanın yakınlarında yer alan Kırkharman Obası'nda da bir kilise kalıntısı ve 5 değirmen kalıntısı görülebilir.Islahat Fermanı'nın ilanından sonra Çakrak Köyü’nde yaptırılan dört kiliseden biri olan "ikinci kilise", yöredeki Rum eserlerinden biri. iresun'u iç bölgelere bağlayan Yağlıdere-Alucra yolu güzergahında olması dolayısıyla yolu kullanan vatandaşların dikkatini çeken kilise ve kemer köprü, Rumların geçmişte bölgedeki yaşantıları hakkında bilgi sahibi olunmasını sağlıyor. Köprünün yapım tarihi ve yaptıranı hakkında bilgi veren bir kitabesi veya dönem kaynağı mevcut olmamakla birlikte malzeme kullanımı benzeri özellikleri ile 19. yüzyılın ikinci yarısında inşa edildiği anlaşılmaktadır.
 
FATİH AYTEKİN ÖZDEMİR
 
 

GALERİ


 

HABER YORUMLARI

Bu habere Henüz Yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap..

YORUM YAPINIZ

* Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayımlanacaktır