İslam medeniyetinin altın çağının kâşifi, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü sahibi Prof. Dr. Fuat SEZGİN'in adı Sınır Şehit Süleyman KUL Ortaokulu Z- Kütüphanesine verildi.

İslam medeniyetinin altın çağının kâşifi, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü sahibi Prof. Dr. Fuat SEZGİN'in adı Sınır Şehit Süleyman KUL Ortaokulu Z- Kütüphanesine verildi.

Yağlıdere İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan ÖZTÜRK, "Yakın zamanımızın en büyük bilim adamlarımızdan olan Prof. Dr. Fuat Sezgin'in adının okulumuzun Z- Kütüphanesinde yaşatılması ve öğrencilerimizin kendisini tanıyıp örnek alması bizleri mutlu ediyor. Başarılı çalışmalarından dolayı okul müdürü Ömer GÖNDER ve ekibini, değerli öğretmenlerimizi tebrik ediyorum.

 Z-Kütüphanemize kitap bağışı yapan öğretmenimiz Şenol AKSU' ya ve tüm eğitim gönüllülerine teşekkür ediyorum." Dedi.

Müslüman bilim insanlarının pek çok eser ve buluşunu gün yüzüne çıkaran dünyaca ünlü bilim tarihçimiz Prof. Dr. Fuat Sezgin'in öncülüğünde kurulan İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi üstün nitelikli eser ve ortaya konan özgün çalışmalardan dolayı kurum statüsünde Kültür ve Turizm Bakanlığı 2016 Özel Ödülü'ne layık görüldü.

Eşine az rastlanan azim ve beşeri gücün sınırlarını zorlayan çalışkanlıkla geçirdiği ömrünü ilme adamış, geriye çok kıymetli eserlerini ve düşüncelerini bırakmıştı. Fuat Sezgin İslam bilim ve düşünce tarihi üzerine çalışan ilim erbabı tarafından ilgiyle takip edilip eserlerinden faydalanılan, alanında önemli bir yere sahip müstesna bir değerdi.

 Uluslararası çeşitli akademilerin üyesi de olan Prof. Dr. Fuat Sezgin, yaşamı boyunca Kahire Arap Dili Akademisi, Şam Arap Dili Akademisi, Fas Rabat Kraliyet Akademisi, Bağdat Arap Dili Akademisi, Türkiye Bilimler Akademisi şeref üyeliği de dahil olmak üzere çok sayıda önemli ödül ve nişana layık görüldü. Fuat Sezgin ayrıca Erzurum Atatürk Üniversitesi, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi, Kayseri Erciyes Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı verildi. Ayrıca Frankfurt am Main Goethe Plaketi, Almanya Birinci Derece Federal Hizmet Madalyası, Almanya Üstün Hizmet Madalyası, İran İslami Bilimler Kitap Ödülü, Hessen Kültür Ödülü ve Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü sahibidir. Prof. Dr. Mehmet Fuat Sezgin son yıllarını geçirdiği ve çalışmalarını sürdürdüğü İstanbul’da 30 Haziran 2018 tarihinde hayata veda etmiştir. Sınır Şehit Süleyman KUL Ortaokulumuza Modern Z-Kütüphane geçen sene yaklaşık yüzbin TL'ye kurularak öğrencilerimizin hizmetine sunulmuştu. ÖZDEMİR 

FATİH AYTEKİN ÖZDEMİR 

 

 

HABER YORUMLARI

Bu habere Henüz Yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap..

YORUM YAPINIZ

* Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayımlanacaktır