Bu güzergah sadece Alucra ya değil Tarihî Ipek yolu .Karadenizden Akdenize uzanan bir yol.kimine göre 50 yıllık bir rüya.

Ecdad Yurt yaptığı Topraklara birçok medeniyet. Götürürmüş yada yapar oradan başka yere giderken iz bırakırmış. Günümüzde böyle Toplumsal göç diye bir kavram kalmadı bizlerde. 

Bireysel Göçlerimiz oluyor sonrada Doğduğumuz yerleri unutmuyoruz elhamdülillah. Medeniyetin bir Ayağında yol ve yahutta ulaşım sebep sonuç ilişkisine bakacak olur isek en çok tercih edilenide Karayolu .Eskiden kıvrım kıvrım yapılan yolların aksine Daha stabil ve daha ulaşımı çabuk olacak yollar tercih ediliyor. Günümüzde Zaman Çok önemli ve çok Kıymetli.

Esas konuya gelecek olur isek Karadeniz’de Kuzeyden Güneye bir çok güzergâh var ilimiz Giresun’da 3 güzergâh Dereli Şebinkarahisar. Tirebolu Doğankent Çamoluk. Buralarda yıl on iki ay hesabına bakılırsa ulaşıp ekseriyet açık.

Dedik ya günümüzde zaman önemli birde Tasarruf gelir gider dengesi. yada insan oğlu Bir günde yedi bölgeyi ulaşamazsa yarısına ulaşma çapasında.

Bir diğer Güzergâh yaz aylarında çok yoğun bir şekilde Kullanılan Espiye Yağlıdere Alucra toplam kilometre uzuugu 144 kilo metre yazıyor Google Amcanın kayıtlarında.

Alucralı hemşerilerimizin ekmek aş için çalışmaya indikleri sahil ilçelerimizde ikametgâh alsalar da Doğdukları toprakları ziyaret etmeleri yada itibarlarını kesmemişler gidip geliyorlar doğal olarak .

Konu Ettiğimiz Alucra Yağlıdere ve Espiye güzergahı diğer adı Kurtbeli yolu biran önce hl faal olarak hayata geçmesi gerek hem daha stabil ve yakın. Bu güzergah sadece Alucra ya değil Tarihî Ipek yolu. Karadeniz’den Akdeniz’e uzanan bir yol. Kimine göre 50 yıllık bir rüya.

2010 yılında Partisinin Grub başkanıyken yerel gazetelere açıklama yapan milletvekili #NurettinCanikli #Kurtbeli yolunun Karayolları ağına alındığını. Daha sonra Gümrük ve Ticaret başkanıyken 2015 de Kurtbeli Tüneli Eğribel Tüneli kadar önemli bi yolun 4 yıl içerinde biteceğini beyan ettiği kayıtlarda belli.

Yine basın kayıtlarında Zamanın  Yağlıdere Belediye Başkanı #AbdurrahmanKırhasanoglu yaptığı açıklamalarda Kurtbeli yolu mutlaka hayata geçecek derken 2016 yılında buranın maliyetinin 600 bin TL olduğunu söylediğini görüyoruz.

Bu yıl içerisinde de Giresun Milletvekili #NecatiTığlı Kurtbeli yolunun akıbetini meclise taşıyıp Ulaştırma ve Alt yapı bakanlığına sorduğunda Bakan Adil Kara İsmailoğlu verdi cevapta Evet Kurtbeli yolu yapılacak ancak Şuan bütçemiz müsait değil dediği görünüyor. Bizde sayın bakan #AdilKaraismailogluna nacizhane soruyoruz devletin program ve projeye aldığı bir iş için para yok denir mi yoksa birileri bu yolun ne kadar geç yapılırsa o kadar iyi olduğunu Sayın Bakanım kulağına mı fısıldıyor buz buna inanmıyoruz samimiyetine inanıyoruz.

Espiye Yağlıdere Alucra yolunu en fazla  Yağlıdere ve Alucra haber siteleri ve Şebinkarahisar bir iki haber sitesi haber yapmış birde Yağlıdere Belediye zamanında vede Giresun merkez haber gazetelerinden birkaç tanesi hepsine teşekkürler.

Bu Yol meselesi gündemde kalmadı enzem .tabiki #Dereli #Şebinkarahisar yolu da çalışma devam ediyor bir önce hayata geçmeli .limanı olmayan Komşu ilimizi Akdeniz serbest bölgesine bağlayacak yol bitmek üzere.

Kaynak: Aydın Kömürcü Giresun Medya Platformu 

 

GALERİ


 

HABER YORUMLARI

Bu habere Henüz Yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap..

YORUM YAPINIZ

* Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayımlanacaktır