Küçük esnaf ve sanatkarlardan çağrı

Giresun Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Ali Kara, koronavirüs salgınının Giresun’da tavan yaptığına dikkat çekerek, kısıtlamaların uzaması halinde esnafın devlet ve belediyelerden acilen maddi destek beklediğini bildirdi.

Kara, esnaf ve sanatkarın artık dayanacak gücünün kalmadığını belirterek, pandemi sürecinde kamu çalışanlarının maaşlarını düzenli olarak aldığını, her kesimin normal hayatını idame ettirdiğini ancak kısıtlı ve kapalı durumda olan kesimin esnaf ve sanatkar olduğunu ifade etti.
 
Kara, “Hiç kimse ticari hayatta bir yıl kapalı kalamaz, eğer seri ve kesin çözümler üretilmezse bu kesimin iflası kaçınılmaz olacak ve beraberinde başka sorunlarda karşımıza çıkacaktır” dedi.
 
GESOB Başkanı Ali Kara, “Covid-19 virüsünün yayılma gücü ve hızı sonucunda hızla ortaya çıkan yüksek vaka ve ölüm sayıları önce ekonomik ve sosyal hayata sınırlandırma getirilmesine neden olmuş, devamında insanlık tarihinde görülmemiş sınırlamalar gelmiştir. Salgının bu aşamasında insanlar arasında fiziki temas ve sosyal mesafeyi koruyamama riski olan işlerle ilgili bütün iş yeri faaliyetlerine ara vermek veya durdurmak zorunda kalınmıştır. Böylece kahvehaneler, kıraathaneler, lokantalar, yiyecek hizmeti veren işletmeler, eğlence mekanları, öğrenci servisleri başta olmak üzere hizmet sektörünün bir çok iş yeri kısmen veya tamamen faaliyetlerini durdurmak zorunda kalmıştır. Sorunun ve hameti anlaşıldıkça yeni ilave tedbirlerle salgının önlenebilmesi için hükümetimiz tüm tedbirleri almaya çalışmış, vatandaşlar bilgilendirilmiş, denetimler artırılmış İlimizde başta sayın valimiz ve sağlık camiası olmak üzere yetkililerin covid-19 salgınını en aza indirebilmek için canla başla çalışmalarına karşı sorumsuz insanların artması sonucu salgın ilimizde tavan yapmıştır” dedi.
 
“ARTIK ESNAFIN DAYANACAK GÜCÜ KALMADI”
 
Bir yılı aşkındır salgının önlenebilmesi için en büyük fedakarlık yapan esnaf ve sanatkarların artık dayanacak gücü kalmadığını belirten Kara şunları söyledi;
 
“Bu süreçte kamu çalışanları maaşlarını düzenli almakta , her kesim normal hayatını idame ettirmektedir.En zor durumda olan kısıtlı ve kapalı durumdaki esnaf ve sanatkarlardır.Kabul edilmelidir ki bu kesim kazanamadığı için kirasını verememekte ,borcunu ve taksidini ödeyememekte ,yanında çalıştırdığı insanlara ücretlerini ödeyememekte ,ailelerine karşı sorumluluklarını yerine getirememekte salgını önleme sürecinde umutla elindeki ,ayağında ne varsa harcamış olmasına karşılık hala ne zaman normal hayata geçileceği belli olmaması nedeniyle esnaf bunalıma girmiş durumdadır.Devlete sadakati tartışılmaz olan bu kesim artık dayanamaz hale gelmiş Oda Başkanlarımız ve Birlik Başkanlığımız büyük bir baskı altına girmiştir.Esnafımızın çözüm için haklı beklentileri tepkiye dönüşmektedir.Son derece haklı olan bu kesimin gayet masumane çırpınışlarını provoke etmek isteyen inşalara fırsat verilmemelidir.”
 
ESNAF ACİLEN MADDİ DESTEK BEKLİYOR
 
Kara acilen esnaf ve sanatkara acilen maddi destek sağlanmasını isteyerek, “Bu süreçte her kesimin sorumlulukları ortak olacak biçimde önlemler alınmalı her şey devletten beklenmemelidir. Bu ortamda salgının vahametini halen kavrayamayanlar ve bu salgını önemsemeyerek sorumsuz davrananlar bilmelidir ki kendi hayatlarını tehlikeye attıkları gibi başkalarını hayatları ile oynamakta sorumsuzlukları ile ticari hayatı felç etmektedirler. Hükümetimiz bu konuda caydırıcı kanunlar çıkarmalı ki hem sağlığımız korunsun hem de başkalarının sorumsuz davranışlarının bedelini esnafımız ödemesin. Hiç kimse ticari hayatta bir yıl kapalı kalamaz, eğer seri ve kesin çözümler üretilmezse bu kesimin iflası kaçınılmaz olacak ve beraberinde başka sorunlarda karşımıza çıkacaktır. Devletine güvenen esnaf ve sakatlarlarımız pandemi sürecinin uzaması halinde devletinden ve belediyelerden çok acil tatmin edici maddi destek beklemektedir. Yakın gelecekte normal hayata dönüş için bir ışık göremeyen ve başka bir kazanç imkanı kalmamış bir kesimi temsil eden vatanına ve milletine sadakatle bağlı bir yönetici olarak temsil ettiğim kesime sorumluluğumuzun bilinci içinde kamu oyu ve yetkililere içinde bulunduğumuz bu vahim durumu arz etmek hem vicdani hem de insani bir görevimiz olduğunu saygı ile arz ederim” ifadelerini kullandı.
 
kaynak:Giresun öncü
 
https://giresunoncu.com/haber/41656/dayanacak-gucumuz-kalmadi-2.html?fbclid=IwAR3AhOmaw2yoYiLfx_ckKXNHxw_kqir1dt9vRUsfymC3TTdl61OrA10BW5U

 

GALERİ


 

HABER YORUMLARI

Bu habere Henüz Yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap..

YORUM YAPINIZ

* Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayımlanacaktır