Tüm İlkokul ve Ortaokul mezunları yeni uygulama ile Çok Programlı Anadolu Lisesi bünyesindeki meslek eğitim bölümüne kayıt yaptırarak lise diploması sahibi olabilecekler.

Tüm İlkokul ve Ortaokul mezunları yeni uygulama ile Çok Programlı Anadolu Lisesi bünyesindeki meslek eğitim bölümüne kayıt yaptırarak lise diploması sahibi olabilecekler.

Yağlıdere İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan ÖZTÜRK, "Tüm velilerimiz Yağlıdere Çok Programlı Anadolu lisesine başvuru yaparak meslek lisesi mezunu olabilirler. İlkokul ve ortaokul mezunları çok programlı lisesi bünyesinde Mesleki eğitim bölümüne kayıt yaptırarak haftada bir gün ders görüp, haftada dört gün işyerinde çalışarak meslek lisesi diploması alma imkanları var, ayrıca kalfalık belgesi için gidenler asgari ücretin üçte biri, ustalık belgesi için gidenler asgari ücretin yarısı ödeme alacaklar. Sigortaları da yapılmaktadır. Tüm okullarımız velilerimize gerekli rehberliği yapacaktır." Dedi.

Mesleki Eğitim Merkezi Öğrencileri Meslek Lisesi Diploması Alabiliyor.

Mesleki eğitim merkezlerinde okuyan öğrenciler haftada 1 gün okul, 4 gün staj eğitimi yapabilecekler.

 Tüm velilerimiz 4 Şubat 2022 tarihine kadar kayıt yaptırabilirler. Kayıt sonrası 9. sınıftan itibaren maaş ve sigorta, 11. sınıfın sonunda Kalfalık Belgesi, 12.sınıfın sonunda ise Ustalık Belgesi verilecek. Ustalık ve kalfalık belgesi almış kişiler de telafi dersler ile meslek lisesi diploması sahibi olabilecekler.

Ustalık ve Çıraklık Eğitimi:

Mesleki ve akademik hedeflerine ulaşırken bir şekilde örgün eğitim dışı kalmış veya sonradan meslek edinip yeterliliklerini belgeleyememiş kişiler için, mesleki eğitim merkezleri, ustalık ve çıraklık eğitimi vererek istihdam ve iş hayatına yönelik çözümler üretiyor.

Kayıt yaptıran öğrenciler İşyeri kazalarına ve meslek hastalıklarına karşı güvence altına alınıyor ve sigortalanıyor. Ayrıca mesleki eğitim merkezlerindeki öğrenciler fark derslerini ya da açık öğretim kurumları yoluyla ya da yeni uygulama olarak meslek eğitim merkezlerinde yüz yüze eğitim yoluyla tamamlayarak lise diploması sahibi olabilecekler.

FATİH AYTEKİN ÖZDEMİR 
Paylaşmayı Unutma!

HABER YORUMLARI

Bu habere Henüz Yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap..


YORUM YAPINIZ

* Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayımlanacaktır