YÖK tarafından onaylanarak Ulusal Tez Merkezi’nde yayımlandı.

Tarihçi Murat Bıyık’ın Topal Osman Ağa’nın Hayatı ve Bibliyografyası başlıklı yüksek lisan tezi YÖK tarafından onaylanarak Ulusal Tez Merkezi’nde yayımlandı.

Bıyık’ın Doç. Dr. Oktay Karaman’ın danışmanlığında hazırladığı tez çalışmasında Topal Osman Ağa, Ali Şükrü Bey, Giresun, Milli Mücadele, Pontus konularına değinildi.

Murat Bıyık’ın tezin giriş makalesinde şu ifadeler yer alıyor: “Topal Osman Ağa sıra dışı kişiliği, faaliyetleri ve adının geçtiği olaylarla yaşadığı dönemin merak edilen simalarından biri olmuştur. Mustafa Kemal Paşa’nın korumasını üstlenen Türkiye Büyük Millet Meclisi Riyaset Muhafız Bölüğü, Giresun’da gönüllülerden teşkil edilen 42 ve 47. Alayların kurulmasında etkili olmuş, Giresun Belediye Başkanlığı ve 47. Alay Komutanlığı yapmıştır. Kırk yıllık ömrünün önemli bir kısmını tabiri yerindeyse savaş meydanlarında geçiren Osman Ağa, Balkan Savaşı gazisi olmasına rağmen gönüllü olarak sırasıyla Birinci Dünya Savaşı, iç isyanlar (Pontus ve Koçgiri Ayaklanmaları), Sakarya Meydan Muharebesi ve Büyük Taarruza katılmış, gösterdiği başarılara nişanen milis yarbay rütbesine kadar yükselmiş ve İstiklal Madalyası ile ödüllendirilmiştir. Lozan görüşmeleri sırasında gerçekleşen Trabzon Mebusu Ali Şükrü Bey cinayetinin zanlısı olduğu iddia edilmiş, 2 Nisan 1923 tarihinde çatışma sırasında öldürülmüştür. Bu çalışmada belge ve hatıratlar ışığında Topal Osman Ağa’nın hayat hikayesinin ele alınması ve konu hakkındaki yayınlar incelenerek bir bibliyografya hazırlanması amaçlanmıştır”.

Kaynak: http://www.giresun28haber.com/tarihci-murat-biyikin-topal-osman-aga-tezi-yayimlandi.html

 

 

GALERİ


 

HABER YORUMLARI

Bu habere Henüz Yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap..

YORUM YAPINIZ

* Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayımlanacaktır