Yağlıdere, ülkemizin Doğu Karadeniz bölümünde, Giresun ili sınırları içerisinde doğan ve aynı il sınırları içerisinde denize dökülen, Yağlıdere Çayı kenarında kurulmuştur.

İlçe merkezi sahile 14 Km., il merkezine ise 47 Km. uzaklıkta olup, yüzölçümü yaklaşık 350.000 metrekaredir. İlçe merkezi rakımı 50 m.dir. Kuzeyinde ve doğusunda Espiye; güneyinde Alucra ve Şebinkarahisar; batısında Keşap ve Dereli ilçeleri ile çevrilidir. İlçemizin tek akarsuyu Yağlıdere Çayı ve kollarıdır. Sel rejimli olan bu çay, zaman zaman taşkınlara neden olmaktadır. Bu çay son 50 yıl içerisinde 2 defa sel felaketine neden olmuş, büyük maddi kayıplar meydana gelmiştir.

Güneyimizdeki Alucra ilçesi; Kurtbeli yaylasından çıkan, Çakrak köyünün Üçköprü mevkiinde birleşmesi ile Yağlıdere adını alan çay, dar bir vadi boyunca uzanarak, Espiye ilçesinden denize dökülmektedir. Çayın uzunluğu 65 Km.dir.

Taflan, orman gülü, şimşir gibi makiler orman altı bitkilerdir. 500-1500 m. arasındaki sık ormanlık, bitki örtüsünü oluşturur. 500 m. yüksekliğe kadar fındık bahçeleri, meyve ağaçları, kestane, kızılağaç, meşe, kavak gibi ağaçlar vardır. 1500 m.nin üzerinde ise dağ otlakları bulunur.