lçemiz mutfağı, yemek çeşitleri bakımından Karadeniz mutfağının özelliklerini taşır. Yani klasik temel besinlerimiz; Karalahana, mısır ve balıktır. İlçemizde yapılan Yöresel Yemeklerimizden bazıları:

HAMSİ BÖREĞİ:

Malzeme:

1.5 Kg. Hamsi,

3 su bardağı pirinç,

3/4 su bardağı zeytinyağı,

2 demet maydonoz,

3 baş kuru soğan,

1 tatlı kaşığı karabiber,

1 çorba kaşığı şeker,

1.5 bardak kuş üzümü,

1 avuç mısır unu ve su.

Hamsi ayıklanıp yıkanır ve kılçıkları çıkarılır. Pirinç yumuşayıncaya kadar haşlanır ve suyu süzülür. Haşlanmış pirince kıyılmış maydonoz, ince doğranmış soğan, karabiber, şeker, kuru üzüm, tuz ve yağın 1/3’ü eklenerek karıştırılır.

Kalan yağın yarısı bir tepsiye konarak kızdırılır ve hamsilerin yarısı una bulanarak tepsiye aralıksız dizilir. Hazırlanan pirinçli karışım üzerine döşenir.

Kalan hamsiler pirinçli karışımın üzerine aralıksız dizilir. Kalan yağ tepsinin üzerinde gezdirilir. Hazırlanan tepsi fırında pişrilir.

 

HAMSİLİ MISIR EKMEĞİ:

Malzeme:

1 Kg. mısır unu,

0.5 Kg. hamsi,

1 çay kaşığı karabiber,

1 demet maydonoz,

5-6 sap yeşil nane ve yeteri kadar tuz.

Önceden yoğrulmuşi ve mayalanmış olan hamurun içine kılçığı çıkarılmış, temizlenmiş hamsi ve ince kıyılmış maydonoz eklenerek karıştırılır. Sac, ateşte iyice kızdırıldıktan sonra üzeri yağlanır ve unlanır. Un pembeleşince, hazırlanmış olan hamur yapıştırılır, elle üçgen biçimi verilir. Kızarınca çevrilir ve ikinci yüzü de pişirilir, servis yapılır.

 

PEZİK (Pazı) MIHLAMASI:

Malzeme:

1 Kg. Pezik,

5 baş kuru soğan,

4 yumurta,

2 çorba kaşığı sade yağ.

Pezik yıknıp ayıklandıktan sonra, doğranıp haşlanır, süzgeçten geçirilir. İnce doğranmış soğan yağda pembeleşinceye kadar kavrulur. Üzerine haşlanmış pezik eklenerek karıştırılır. Tuz ve biber atılır. Açılan çukura yumurtalar kırılır ve üstü kapatılır. Yumurtalar pişinceye kadar yemek hafif ateşte pişirilir.

SU BÖREĞİ:

Malzeme:

4 yumurta,

400 gr. un,

1 tatlı kaşığı tuz,

250 gr. deri veya kaşar peyniri,

1 demet maydonoz,

6 çorba kaşığı margarin veya tereyağı,

2 lt. kaynatılmış su (hamuru haşlamak için),

2 çorba kaşığı tuz,

2 lt. soğuk su (ayrı bir kapta).

Un bir tepsiye konup ortası havuz gibi açılır. Buraya 4 yumurta ile içine bir tatlı kaşığı tuz ve bir fincan su koyarak karıştırılıp yoğrulur. un karışımı 9 parçaya kesilir ve parçalar üzerine bastırılarak yassılaştırıldıktan sonra üzeri bir nemli bez ile örtülür. 10 dak. dinlendikten sonra hamurlar teker teker oklava veya merdan ile açarak ocakta kaynamakta olan suya atılır. 1 dak. haşlayıp diğer kaptaki soğuk suya atılır. Soğuk sudan çıkarılan hamur, yağlanmış tepsiye serilir. Hamurların döşenmesi sona erince küçük kare şeklinde kesilir. Eritilen yağ üzerinde gezdirilir. Sonra orta ısıdaki fırında veya ocak üzerinde pişirilip servis yapılır.

FINDIKLI BURMA BÖREĞİ:

Malzeme:

500 gr. un,

300 gr nişasta,

1 yumurta,

1.5 su bardağı süt,

1, 2 limon,

2 çorba kaşığı zeytinyağı,

1 çay kaşığı tuz,

300 gr. kavrulup çekilmiş fındık içi,

3 çorba kaşığı toz şeker,

4 çorba kaşığı tereyağı,

1 çay bardağı zeytinyağı.

Bir tepsiye un konularak ortası havuz gibi açılır. Bir yumurta, 1.5 su bardağı süt, 1 tatlı kaşığı limon suyu, 2 çorba kaşığı zeytinyağı karıştırılarak yoğrulur. Hamur küçük küçük yapılıp, bir tepsiye dizilir. Üzerine nemli bir bez örtülür. Hamur 15 dak. dinlendikten sonra, tek tek oklava veya merdane ile nişasta konularak mümkün olduğu kadar ince açılır. Açılan yufkanın üzerine şekerli fındık içi serpilir, oklava ile sarılır. Oklava çekilir, tepsiye yerleştirilir. Sonra yağ eritilerek dökülür. Normal büyüklükte dilimler halinde kesilip, orta ısıdaki fırına sürülür. Piştikten sonra servis yapılır, istenirse üzerine şurup dökülür.

ISIRGAN PÜRESİ:

Malzeme:

750 gr. Isırgan Otu,

1.5 bardak mısır unu veya buğday unu,

8 sap pezik yaprağı,

10-15 kök yeşil nane,

2 baş sarımsak ve yeteri kadar tuz.

 Isırgan ve pezik (şeker pancarı yaprağına benzer) yıkandıktan sonra bir tencere suya tuz eklenerek haşlanır. Bir iki taşım kaynadıktan sonra üzerine yavaş yavaş un serpilerek karıştırılır. Ağzı kapatılarak eriyinceye kadar pişirilir. Sonra tel süzgeçten geçirilerek püre durumuna getirilir. Yaklaşık 15 dak. pişirildikten sonra servis tabağına konur. Daha önceden ayrı bir kapta kavrulmuş olan sarımsak, nane karışımı üzerinde gezdirilerek servise hazır hale gelir.

MISIR YARMASI:

Malzeme:

1 Kg. el değirmeninde çekilmiş mısır,

1 demet maydonoz,

5 baş kuru soğan,

1 çay kaşığı karabiber,

2 çorba kaşığı margarin,

1 Kg. Karalahana ve yeteri kadar tuz.

Çekilmiş mısır içine su konulmuş tencerede bir müddet pişirilir. Suyunu çekmesi beklenir. İnce doğranmış soğan, karabiber, maydonoz ve tuz eklenerek karıştırılır. Yağın yarısı eritilip ilave edilir.

Hazırlanan iç; ayıklanmış, haşlanmış karalahana yapraklarına sarılıp tencereye dizilir. Üstüne yeteri kadar su ilave edilir ve hafif ateşte pişirilir. İsteğe göre üzerine yoğurt da ilave edilebilir.

KARALAHANA DİBLESİ:

Malzeme:

500 gr. Karalahana,

2 su bardağı pirinç,

2 çorba kaşığı margarin,

4 baş kuru soğan,

1 çay kaşığı acıbiber ve yeteri kadar tuz.

Karalahana ince ince kıyılır. Yıkanmış pirinç, kaynayan suya konur, kaynamaya başlayınca kıyılmış lahanalar ilave edilip tuzu eklenir. Yaklaşık 5 dak. kaynatılıp, ince ince kıyılmış soğanlar süzgece konur. Tenceredeki pişen lahana ve pirinç karışımı süzgeçten süzülür ve tencereye konulur. Ayrı bir kapta yağ ve biber eritilip üzerine ilave edilir. 5 dak. pişdikten sonra servis yapılır.