BESLENMEDE SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİNİN ÖNEMİ

Yeterli ve dengeli beslenme sağlığın temelidir. Beslenme açlık duygusunu bastırmak, karın doyurmak ya da canının çektiği şeyleri yemek içmek değildir.

Beslenme; sağlığı korumak, geliştirmek ve yaşam kalitesini yükseltmek için vücudun gereksinimi olan yeterli miktarlarda ve uygun zamanlarda almak  besin öğelerini için bilinçli yapılması gereken bir davranıştır. Bu hafta süt ve süt ürünlerinin öneminden bahsedeceğiz.

Süt ve süt ürünleri grubunda yoğurt, peynir ve süt tozu gibi sütten yapılan besinler yer almaktadır. Bu besinler protein, kalsiyum, fosfor, B2 vitamini ve B12 vitamini olmak üzere birçok besin öğesinin önemli kaynağıdır. Başta yetişkin kadınlar, çocuklar ve gençler olmak üzere tüm yaş gruplarının bu grubu her gün tüketmesi gerekir. Özellikle çocukluk ve gençlik dönemlerinde süt içme alışkanlığının kazanılmasına özen gösterilmeli, çocuk ve gençler, bu besinleri her gün önerilen miktarlarda tüketmeleri için teşvik edilmelidirler. Hepimizin de bildiği gibi ileri dönemlerde edindiğimiz alışkanlıkların temelinde çocukluk dönemindeki kazanımlarımız yer almaktadır. Yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı da bu dönemlerde kazanılmaktadır.

Büyüme ve gelişmede oldukça önemli bir paya sahiptir. Vücut için gerekli olan ve kemiklerin gelişmesini sağlayan, kemik erimesini önleyen besin sütün ta kendisidir.

 

Mikropların sebep olduğu enfeksiyonlara yönelik direnç sağlayan sütün, kasların güçlenmesinde de faydası vardır.

Uyku öncesinde içilen bir bardak süt, daha rahat, huzurlu bir uyku vaat eder. Uykuya dalış süresinin kısalmasına da yardımcı olur.

Beynin ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlayabilen bir besin maddesidir. Yeni hücre yapımında da oldukça etkilidir.

Süt içmek, sindirim sistemini düzene sokan bir eylemdir. Mide rahatsızlıklarına, bağırsak rahatsızlıklarına, özellikle de ishalin iyileşmesine faydası vardır. Ülserin önlenmesinde sütün önemi büyüktür. Ülser nedeniyle oluşan diş çürüklerinin de önüne geçer.

Günümüzün en sık görülen hastalıklarından kanserin önlenmesinde sütün önemi büyüktür. İçerisinde bulunan A, B,C, D ve E vitaminleri insanlar için önem taşıyan vitaminlerdendir. Görme yetisi konusunda A vitamini, hafıza konusunda B vitamini, antioksidan olarak C vitamini, kansere yakalanmamak için D vitaminini eksik etmemek gerekir.

Kadınlarda menopoz döneminde gerekli olan kalsiyum ihtiyacı sütten sağlanabilir. Ayrıca diyet yaparken kalsiyum alan kişilerin hızla kilo verdiği belirlenmiştir. Bunun nedeni minerallerin yağ yakımının hızına yaptığı olumlu etkilerdir.

  •   27 Eyl 2018 Per
  •   1439
 
 
 

MAKALE YORUMLARI

Bu Makaleye Henüz Yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap..

YORUM YAPINIZ

* Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayımlanacaktır