Muhteşem Üçlü (Cami Çocuk ve Kur’an)

ÇOCUK, CAMİ ve KUR’AN saf, arı, temiz ve muhteşem bir üçlüdür.

Çocuk denilince aklımıza Allah Teâlâ’nın yarattığı; saflığı, dürüstlüğü, güler yüzü ve doğallığı ile en üstün varlık olan İnsanoğlunun en küçük hali gelmektedir. Yüzlerine baktığımızda tertemiz bir dünya ile karşılaştığımız çocuklar İslam’ın fıtrat yönünü ifade etmektedir. Temizliği, arılığı, saflığı ve doğallığı çocuklarda buluruz. Onlar biz yetişkinler gibi kolayca yalan söyleyemez yüzleri kızarır. Çünkü çocuklar samimidir, doğaldır.

Camilerimiz de dargınların barıştığı, kin ve düşmanlıkların unutulduğu, vatan sevgisinin, birlik ve beraberliğin telkin edildiği, çalışma azminin ve güzel ahlakın aşılandığı ibadet ve eğitim yuvalarımızdır. Bu bağlamda camilerimiz saflığı ve temizliği ifade eden, bizleri iyi ve güzele yönlendiren kutsal mekânlarımızdır. Camilerimiz, çocuklarımız ve büyüklerimizle bir bütündür. Ve bu kutsal mekânlara en fazla yakışanlar sevgili çocuklarımızdır.

Yüce kitabımız Kur’an ise Allah’ın insanlığa son vahyi ve uzattığı, asla kopmayacak olan sağlam bir ipidir. On dört asırdır günümüze kadar bozulmadan gelmiş ve kıyamete kadar da bu şekilde bozulmadan devam edecek olan hidayet rehberimizdir. Bu haliyle Kur’an en fazla çocukların dilleri ve gönüllerine yakışmaktadır. Nasıl ki her dersin bir kitabı, bir öğretmeni varsa hayat dersinin kitabı Kur’andır, öğretmeni de Hz. Muhammed Mustafa’dır. Nasıl yaşayacağımızı öğrenmemiz gereken rehber elbette Allah’ın kelamı olmalıdır. O bize iyi bir insan, ahlaklı bir birey olmanın yollarını bu kitapla anlatmış, Peygamber efendimiz de yaşantısıyla ve uygulamalarıyla muhteşem bir öğretmenlik yapmıştır. Örnek hayatı ve sahih sünneti ile tüm zamanların ve mekânların öğretmenliğini yapmaya halen devam etmektedir.

İşte bu üç tane çok önemli manevi değer; ÇOCUK, CAMİ ve KUR’AN saf, arı, temiz ve muhteşem bir üçlüdür.

Değerli Okuyucularım,

Uzun bir eğitim öğretim sezonunun sonuna gelip karnelerini alan ve sevinç çığlıklarıyla tatile koşan çocuklarımızın yaz dönemlerini güzel ve verimli bir şekilde değerlendirecekleri, koşup eğlenerek öğrenme sürecine tatil lezzeti içerisinde devam edecekleri en iyi fırsat camilerimiz ve Yaz Kur’an Kurslarımızdır.

Yaz Kur’an Kurslarımız 17.06.2019 Pazartesi günü itibarıyla memleketimizin her bir köşesinde tüm camilerimizde başlıyor. Burada hedef onlara kendi değerlerimizi yeniden tanıtmak ve mirasçısı olduğumuz büyük sevgi medeniyetinin unsurlarını onlarla paylaşmaktır. Sevgi medeniyetinin çocuklarını yetiştirirken onları maddi ve manevi değerlerin ve gıdaların bütününden aynı oranda faydalandırmaktır. Bu noktada her şeyden önce yarınlarımız olan çocuklarımızı özellikle kutsal kitabımız ile tanıştırmalıyız. Tabi ki bunun en kestirme yolu camilerimiz ve Kur’an kurslarımızdır. Diyanet İşleri Başkanlığımız bu faaliyete büyük önem veriyor. Din Görevlilerimiz büyük bir fedakârlık bilini içerisinde camilerimizde çocuklarımıza yalnızca Kur’an alfabesi ve tilavetini değil, Kur’an ahlakını kazanmayı, Müslüman Türk kimliğine sahip olmayı, aşırılıklardan uzak kalmayı, vakur ama gerçek anlamda tevazu sahibi olmayı öğretiyor.

Buradan yavrularımıza ve gençlerimize seslenmek istiyorum.

Sevgili Gençler ve Çocuklar! Camilerimiz sizler ve büyüklerimizle bir bütündür ve bu kutsal yerlerimiz sizinle daha da bir güzellik kazanır. Camilerimiz sizin ikinci adresiniz olsun. Kur’an okumayı öğrenelim. Bu çok önemlidir. Hatta okumak yetmez, İstiklal Marşı şairimiz merhum Mehmet Akif Ersoy’un dediği gibi;

“İnmemiştir hele Kur’an bunu hakkıyla bilin, Ne mezarlıkta okunmak, ne de fal bakmak için” ifadelerinin gereğini düşünüp uygulamaya koymalıyız. Onu anlayınca; yanlışın yerini doğrunun, zararlının yerini faydalının, çirkinin yerini güzelliğin, karanlığın yerini aydınlığın, düşmanlığın yerini dostluğun, kin ve nefretin yerini sevginin, haksızlığın yerini hak ve adaletin aldığını göreceğiz.

Sonuç olarak sevgili çocuklar! Kur’an’ı Kerimi ve camilerimizi sevelim. Okuduklarımızı anlamaya çalışalım, anlamadığımız yerleri araştıralım soralım. Öğrendiklerimizi uygulayalım, hayata geçirelim. Camilerimiz sizinle güzel unutmayalım.

 

Fatih SARIGÜL

Yağlıdere İlçe Müftüsü

  •   15 Haz 2019 Cmt
  •   1189
 
 
 

MAKALE YORUMLARI

Bu Makaleye Henüz Yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap..

YORUM YAPINIZ

* Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayımlanacaktır