Cami ve Hayat

Diyanet İşleri Başkanlığı, her yıl 1-7 Ekim tarihleri arasında düzenlenen Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nın bu yılki ana temasını, "Cami ve Hayat" olarak belirledi.

Diyanet İşleri Başkanlığı, her yıl 1-7 Ekim tarihleri arasında düzenlenen Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nın bu yılki ana temasını, "Cami ve Hayat" olarak belirledi. 'Hayatın içinde cami, caminin içinde hayat vardır' sloganıyla dünyevi günlük meşgalelerimizin içinde bunalan ruhlarımıza manevi bir soluk kazandırma hedefiyle yola çıkıldı. Ülke genelinde bu bağlamda yapılan ve yapılacak olan programlarla caminin dini, toplumsal ve mimari yönü ile hayatımıza kattığı değerler, hayatımızın merkezine taşınmasının önemi üzerinde duruluyor ve böylece camilerin tarihte yüklendikleri misyonunun tekrar canlandırılmasına katkı sağlanıyor.

1986 yılından beri her yıl ekim ayının ilk haftası “Camiler Haftası” olarak kutlanırken, 2003 yılından itibaren de bu hafta “Camiler ve Din görevlileri Haftası“ olarak farklı bir isim ve vizyonla kutlanmaktadır. Bu haftanın ülkemiz, milletimiz ve tüm din gönüllüleri için hayırlı olmasını, başarılı hizmetlere vesile olmasını yüce Allah’tan niyaz ederim. Esasen bu haftanın özellikle Ekim ayının ilk haftasına koyulmasının özel bir anlamı vardır. Sevgili Peygamberimiz 1400 yıl önce Mekke’den Medine’ye hicret ederken 9 Eylül’de Sevr mağarasına çıkmış, 3 gün orada kalmış ve 12 Eylül’de yola koyulmuştu. 2 Ekim tarihinde ise ilk defa Ranuna vadisinde Cuma namazını kıldırmıştı. İlk Cuma namazı o gün kılınmıştı. İlk Din adamı Peygamberimizdi ve Camiyle o zaman buluşmuştu. Dolayısıyla Ekim Ayı’nın ilk haftasının seçilmesi çok anlamlıdır. Bu hafta bir meslek haftası değildir. Çünkü mihrap hizmeti, kürsü hizmeti, ezan ve sala hizmeti bir meslek değildir. Din Gönüllüğü bir meslek değildir. Ancak Peygamber Efendimizin bize bıraktığı bir sorumluluktur. Zira aziz milletimizin dini hayatına etki eden, dünyanın dört bir yanına Din Hizmetini taşıyan Diyanet İşleri Başkanlığımız sıradan bürokratik bir kurum değildir. Bu haftanın temel gayesi atanmış değil adanmış Din Gönüllüğünün ne olduğunu yeniden hatırlamak ve hatırlatmak olmalıdır. Din Gönüllüleri ezan ile başlayıp sala ile biten hayatımızın önderleridir. İrşat eden, ihya eden, inşa eden son Nebi’nin mirasçılarıdır.

Değerli Okuyucularım,

Sevgili Peygamberimiz hiçbir gölgenin olmadığı kıyamet gününde arşın gölgesinde gölgelenecek olan 7 sınıf insanı müjdelerken gönlü camilere bağlı kimseleri de anlatıyor. Gönlü camilere bağlı olmak çok yüce bir mertebedir. O yüzden Din Görevlisi değil Din Gönüllüsü diyoruz. Gönlü ve bedeni Allah’ın evlerine bağlı olduğu için. Günün beş vaktinde camide bulunan, hatta zamanlarının çoğunu camide geçiren din görevlilerimiz; cami ile iç içe olmuşlar, adeta cami ile özdeşleşmişlerdir. Görevlilerimiz sadece camiye gelen cemaatle yetinmeyerek, görev yaptıkları yerlerdeki hastalar, çocuklar, yetimler, öksüzler, fakirlere de yakın ilgi göstererek onların dertleriyle yakından ilgilenmekte, bebekler doğduğunda kulağına ezan okumasına, isim verilmesine, sünnet merasiminden, askere uğurlanmasına, nikâh ve düğün merasimlerinden cenaze merasimlerine kadar imkân dâhilinde meşru her zeminde toplumun her kesimine ulaşma gayretindedirler.

Cami olmadan cemaat iddiasında bulunanların kıblelerinin nasıl şaştığını 15 Temmuz’da ülke olarak acı bir tecrübeyle gördük. Darbe olsa hocalar cami lojmanlarından çıkmazlar diye kibirle kamera karşısında endam edenlere karşı gök kubbeyi en muhteşem sala nidalarıyla inletip ülkenin kaderini değiştiren tüm din gönüllüsü hocalarımız büyük bir destan yazdı. O gece 5 tane Din Gönüllüsü şehit oldu. 160 tane Din Gönüllüsü de sala gazisi oldular. İşte bu noktada birlik ve beraberliğimizin sembolü olan camilerimizin fonksiyonlarını ve Hocalarımızın misyonunu daha iyi müşahede ettik.

Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nın ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını diliyor, camilerin yapımında emeği geçen, din hizmetinde ömür tüketen ve rahmete kavuşan bütün kardeşlerimizi rahmetle yâd ediyor, bu hizmetlerde daim olan görevlilerimize başarılar temenni ediyorum. Herkes için Cami merkezli bir hayat dileğiyle…

  •   03 Eki 2019 Per
  •   1613
 
 
 

MAKALE YORUMLARI

Bu Makaleye Henüz Yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap..

YORUM YAPINIZ

* Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayımlanacaktır