MÜSLÜMAN İNSAN VE SAĞLIK

İnsanın yaratılış gayesi: her şeyi yaratan Allah’a kul olmak ve emanet olarak verilen dünya hayatını kulluk bilinci ile yaşayarak güzel davranışlarda bulunmaktır. Allah’a takva bilinci ile iyi kulluk edebilmenin ve dünya hayatını huzurlu ve mutlu yaşayabilmenin ilk şartı ise akıl ve beden sağlığının yerinde olmasıdır.

Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi

Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi. (Kanuni Sultan Süleyman)

MÜSLÜMAN İNSAN VE SAĞLIK

İnsanın yaratılış gayesi: her şeyi yaratan Allah’a kul olmak ve emanet olarak verilen dünya hayatını kulluk bilinci ile yaşayarak güzel davranışlarda bulunmaktır. Allah’a takva bilinci ile iyi kulluk edebilmenin ve dünya hayatını huzurlu ve mutlu yaşayabilmenin ilk şartı ise akıl ve beden sağlığının yerinde olmasıdır.

Allah’ın insanlara verdiği en değerli nimetlerden biri olan sağlık, hayatın tadı, huzurun kaynağı, geleceğe dair umutların ise yegâne anahtarıdır. Bu bağlamda İslam Dini sağlığa büyük önem vermiştir. Nitekim kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’de Yüce Rabbimiz “…Kendi kendinizi tehlikeye atmayın. İyilik edin. Şüphesiz Allah iyilik edenleri sever” (Bakara 195) fermanıyla bizleri uyarmıştır. Sevgili Peygamberimiz ise: “Hastalık gelmeden, sağlığınızın kıymetini biliniz” hadis-i şerifi ile sağlığı koruma bilincine dikkat çekmiştir. Çünkü sağlığa önem vermek hastalıklar gelmeden önce tedbirli olmaya ve devamlı hassas davranmaya bizi sevk eder.

Hastalıklar hayatı, dini, nesli, kazancı olumsuz etkileyen etkenlerdir. İslam fıkhı hayatı, aklı, nesli, malı ve dini korumak üzere beş temel amaç üzere kurulmuştur.  İslam fıkhı, sağlığın korunmasıyla bu beş gayenin hepsinin korunacağını Müslümanlara bir çok örnekle aşikar olarak gösterir. Örneğin yaralı bir bedene abdest alırken yapılan mesh; hasta iken tutulamayan oruçlar... Dolayısıyla hastalıklara karşı tedbir almak ve sağlıklı yaşamaya gayret etmek, bir aksaklık yaşandığı takdirde gerekli adımları atıp tedavi olmak hem insani hem de dini bir vazifedir.

Değerli Okuyucularım,

Çin’de ortaya çıkıp tüm dünyayı saran, hızla yayılan ve maalesef ki ölümcül sonuçları olan bir virüsle karşı karşıyayız. Cuma namazlarını iptal etmeye sebep olacak kadar ciddi bir gerçeğin de tam içindeyiz. Bu nedenle devletimizin almış olduğu tedbir kararlarını uygulamak son derece önem arz etmektedir. Bu konu bütün dünyanın gündemindedir ama en hassas davranan ülkenin Türkiye olduğu gerçeği de aşikârdır. Panik ve umutsuzluğa kapılmadan soğukkanlılıkla sadece yetkililerin sesine kulak vermeli ve uygulamamız istenen tedbirleri azami dikkatle yerine getirmeliyiz.

Tedbir hususunda Hz. Ömer’in şu tavsiyesi ve kader algısı bize ne güzel yol gösterir. Ürdün tarafına doğru bir seyahat için giden Hz. Ömer, yolun yarısında veba salgını olduğunu duymuş kendisine “neden geri dönüyorsunuz, Allah’ın kaderinden mi kaçıyorsunuz?” diye sorduklarında bize çağlar ötesinden ışık tutacak şu güzel cevabı vermiştir: “Ben Allah’ın bir kaderinden öbür kaderine kaçıyorum.”

Bulaşıcı hastalıklar ve salgınlara karşı en büyük tedbir bugün çok gündemde olan karantinadır. Karantinaya ait usul ve uygulamalar ise tarihte ilk defa İslamiyet’te görülmektedir. Peygamber efendimizin hadis-i şerifleri ile bazı bulaşıcı hastalıkların yayıldığı şehirlere girmek ve çıkmak yasaklanmıştır. Müslümanlar bu emre itaat ederek hastalığın olduğu şehirlere girmemişler; şayet orada yaşıyorlarsa dışarı çıkmamışlar ve böylece hastalığın diğer yerlere yayılmasına mâni olmuşlardır.  Karantina uygulamasının Hz. Peygamberin sünnet-i seniyyesi olan dini bir vecibe olduğunu unutmamalıyız. İslam beldelerinin dışındaki yerlerde ise 14. yy’dan itibaren kısmen uygulanmaya çalışılan karantina, iyi tatbik edilmediğinden milyonlarca insan bulaşıcı hastalıklar sebebiyle ölmüştür.

Değerli Okuyucularım,

Yaşadığımız son süreç bizlere temizliğin ne kadar önemli; tedbirin ne kadar gerekli olduğunu göstermiştir. Bugün maruz kaldığımız her türlü salgın, hastalık ve musibet bize insan olduğumuzu, Allah’a ait olduğumuzu ve bir imtihan sürecini yaşadığımızı bir kez daha hatırlatmaktadır. Dünyanın ne kadar fani, ölümün ne kadar yakın, sağlığın ne büyük bir nimet olduğunu görmeli ve ona göre tedbirli yaşamalıyız. Aziz Milletimiz Allah’ın izniyle kaygı, telaş ve umutsuzluğa kapılmadan dikkat, tedbir ve dayanışma içinde bu sıkıntılı dönemi de aşacaktır.

Son olarak artık global bir hal alarak küçük bir köy haline gelen dünyada yaşanan zulümlere “duymadım, görmedim,” deme hakkına sahip olmayan insanlık ailesinin son zamanlardaki büyük yanlışlıkları, üstün insani değerlerin kaybolması gibi bir çok sebeple “insanların kendi işledikleri (kötülükler) yüzünden karada ve denizde bozukluklar ortaya çıkarmıştır. Bu da ( insanların kötü davranışlarından tövbe ederek vazgeçsinler,) dönsünler diye yaptıklarından bir kısmının cezasını kendilerine tattırması içindir” (Rum, 41) ayeti ne kadar da anlamlıdır.

Tahrim Suresi 6. Ayette “Nefislerinizi ve ehlinizi koruyun..” buyurularak dünyadaki ve ahiretteki huzurun ve sağlığın maddi ve manevi boyutta korunmakla ve korumakla olacağı ilan edilir. Bakara Suresi 148. ayetle ise “hayırda yarışın...” emri Müslümanları maddi manevi her konuda tek yürek olmaya sevk eden emirdir.

Bu imtihan ve ibret dolu sürecin, en az zayiatla atlatılabilmesi ve insani değerlere sahip çıkılarak barış ve Âl-i Îmran Suresi 103’teki “Hep birlikte Allah’ın ipine (Kur’an’a) sımsıkı sarılın. Parçalanıp bölünmeyin. Allah’ın size olan nimetini hatırlayın. “ ayeti ile kardeşlik dolu bir uyanışa vesile olması niyazıyla…

 

  •   16 Mar 2020 Pzt
  •   6623
 
 
 

MAKALE YORUMLARI

Bu Makaleye Henüz Yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap..

YORUM YAPINIZ

* Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayımlanacaktır