KISSADAN HİSSE

İnsan ve zaman:İki ayrı sahil gibi aynı yöne;ayrı ayrı hep akar gider.İkisi de zafer kazanmak için meydana çıkmış iki pehlivan gibi.

İnsan ve zaman:İki ayrı sahil gibi aynı yöne;ayrı ayrı hep akar gider.İkisi de zafer kazanmak için meydana çıkmış iki pehlivan gibi.

Zaman gösterdi ki insanoğlu dünya adlı hapishaneye sonsuz sahip olamayacaktır.

Adamın biri oğluna;

-Öldüğüm zaman senden tek bir isteğim var,o da ayağımın birine eski çorap giydirmeyi ihmal etme! diye vasiyet etmiş.

Zaman gelir her faninin akibeti gibi onu da alır götürür.Adamı teneşir tahtasına yatırırlar,imam efendi yıkamak üzere başına geçip vazifesini yapmaya başladığı zaman,meyyitin oğlu babasının vasiyyetini arz ederek:

-Babama mutlaka eski bir çorap giydireceğiz,der.

İmam:

-Olmaz,İslam esaslarına göre ölüye kefenden başka bir şey sarılmaz,dediyse de adam illa da babasına çorap giydirmekte ısrar eder.

O muhutin hocaları toplanıp bu meseleyi görüşmeye ve ölüye çorap giydirilip,giydirilemeyeceğinin müzakeresini yapmaya başlarlar.İlim meclisinde bu müzakere devam etmekte iken içeri bir adam girer.Ve mevtanın oğluna bir mektup verir.Mektup çocuğun babası tarafından gelmektedir.

Çocuk babasının bıraktığı mektubu yüksek sesle okumaya başlar.Mektupta şunlar yazılıdır.

-Oğlum!Görüyorsun,sana o kadar mal-mülk bıraktığım halde,bana bir çorabı çok görüyorlar.Elbette sende bir gün benim gibi öleceksin.Aklını başına topla.Havaya girme, bu dünyanın malına o kadar güvenme. Sana da bir kaç metre kefenden başka bir şey vermeyecekler.Sana bıraktığım malı,iyi harca sarfedeceğin yerleri iyi seç.Çünkü senin götüreceğin amelinden başka bir şey değildir.

  •   10 Oca 2021 Paz
  •   3278
 
 
 

MAKALE YORUMLARI

Bu Makaleye Henüz Yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap..

YORUM YAPINIZ

* Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayımlanacaktır