İNSANLIĞIN ALLAH’A ADANMIŞ KADİM EYLEMİ KURBAN

Mübarek kurban bayramına kavuştuk. Yüce Rabbimize hamd olsun. İnsanlığı adeta esir alan bu salgın hastalık sürecinde hep bir şeyler eksik kalsa da, bayram sebebiyle, gönüllerimiz dalgalı bir deniz gibi olup, heyecanımız biraz olsun fazlalaştı.

Mübarek kurban bayramına kavuştuk. Yüce Rabbimize hamd olsun. İnsanlığı adeta esir alan bu salgın hastalık sürecinde hep bir şeyler eksik kalsa da, bayram sebebiyle, gönüllerimiz dalgalı bir deniz gibi olup, heyecanımız biraz olsun fazlalaştı.

Değerli Okuyucularım,

Dinimizde en önemli sevinç günleri diye belirlenmiş iki bayram vardır. Birincisi Şevval ayının ilk günlerinde kutladığımız Ramazan bayramı, ikincisi ise büyük bir teslimiyet sembolü olan ve insanın Allah’a ve diğer insanlara yakınlaşmasını ifade eden kurban ibadetinin bayramıdır. Kurban, Hz. Âdem’den itibaren bütün peygamberlerin ümmetlerine tebliğ ettiği kadîm bir ibadet çeşidi ve dinin de olmazsa olmaz esaslarındandır. Hz. İbrahim’in gördüğü bir rüyayı emir telakki ederek Rabbine sadakatini, oğlu Hz. İsmail’in zirve noktasındaki teslimiyetini ifade etmesi bize çok güzel örneklerdir. Sevgili Peygamberimiz, ne mutlu bizlere ki, teslimiyet ve sadakat adlı bu iki muhteşem iman eylemini evrensel bir bayrama dönüştürmüş ve kurbanı, Ramazan bayramı ile birlikte bizlere armağan etmiştir.

Kurban, sahip olduğumuz maddi imkânları, komşularımızla, arkadaşlarımızla, akrabalarımızla, ya da uzak ve yakın fakir ve ihtiyaç sahipleriyle paylaşmanın zevkine varma fırsatıdır. Artık global bir köy haline gelen dünyada, hiçbir şeye kayıtsız kalma bahanesi olmayan insanın, yardım ellerini kardeşlerine uzatma zamanıdır. Kurban, gaflet bataklığında katılaşan kalplere, yaratılış gayesini ve hayatın gerçek anlamını unutan beyinlere, fıtratına dönüş çağrısı içeren bir hikmetler bütünüdür. Kurban, Allah’a, Allah’ın yarattığı en ulvî varlık olan insana ve yüce değerlere yeniden yakın olma arayışıdır. Nitekim Rabbimiz bu ibadet ile ilgili şöyle buyurur:

“Allah’a kurbanlarınızın ne etleri ulaşır, ne de kanları. Ona ulaşan takvanızdır…” (Hac, 37)

Burada “takva” vurgusu son derece önemlidir. Çünkü kurbanla birlikte burada işlenen ilahi kavram, takva bağlamında insanın samimiyetidir. Dolayısıyla her işimizde Allah’a yönelik saygı, O’nun hoşnutluğunu ve rızasını kazanma niyeti asıl hedefimiz olmalıdır. “Nerede ve kimlerle beraber olursak olalım, Allah bizimle beraberdir” ölçüsü şiarımız olmalıdır. Yani keseceğimiz kurbanlarımızın Allah katında makbul olabilmesi için niyetimize ve samimiyetimize çok dikkat etmeli, çağımızın en büyük hastalığı olan riya ile gösterişten kesinlikle uzak durmalıyız. Kurbanlarımızı sadece Yüce Allah'ın hoşnutluğunu kazanmak için, “Allah ancak muttakilerin sunduğu kurbanı kabul eder.” (Maide, 27) uyarısının bilinci ile kesmeliyiz. Çünkü takva bilinci, yalnız ibadet esnasında değil, hayatın tümünde yaşanmalıdır. Rabbimiz, zaten şu ayetle de niyetimizin nasıl olması gerektiğini ortaya koyuyor: "De ki: Şüphesiz benim namazım, kurbanım, hayatım ve ölümüm hepsi âlemlerin Rabbi Allah içindir.” (En’am, 162) Bu bağlamda şu örnek çok önemlidir: Bir gün sevgili Peygamberimiz bir kurban kesmiş ve hane halkına onu fakirlere dağıtmalarını söylemişti. Akşam eve döndüğünde Hz. Aişe annemiz geldi ve: Ya Resûlallah! Kurbanın tamamını dağıttık; sadece sırt kemiği bize kaldı. Hz. Peygamber de ona: ”Ey Aişe, desene sırt kemiği hariç hepsi bizim oldu…” dedi. Görüldüğü gibi ne güzel bir paylaşma zevki. Ne ulvi bir diğerkâmlık. Ne yüce bir medeniyet.

Değerli Dostlarım,

Tabi ki bayram günlerimiz sevinç günlerimizdir ancak salgın hastalık süreci, kısmî gevşemelere rağmen devam etmektedir. Satırlarımı bu bağlamda birkaç tavsiye ile bitirmek istiyorum. Bayram günlerinde maske, mesafe ve temizlik kurallarına azami riayet ederek, ölçülü bir şekilde, uzaktan ziyaretlerimizi gerçekleştirelim. Daha çok telefonla aramayı tercih edelim. Özellikle yakınlarımızın mezar ziyaretlerine önem verelim. Çocukları sevindirmeyi sakın unutmayalım. Bol bol dua etmeyi ihmal etmeyelim. Kurbanlarımız Rabbimize yakınlığa vesile olsun. Bayramımız mübarek olsun.

 

 

 

  •   27 Eyl 2021 Pzt
  •   479
 
 
 

MAKALE YORUMLARI

Bu Makaleye Henüz Yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap..

YORUM YAPINIZ

* Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayımlanacaktır