Tekke köyü ve Tuğlacık köy derneklerimizin birlikte düzenlemiş oldukları ve Giresun Valiliğimizin himayesinde bir program gerçekleştirildi.

2023 Yılı Ahilik Haftası münasebetiyle Yağlıdere İlçemizde yapılan kutlamalar çerçevesinde, Tekkeköy ve Tuğlacık köy derneklerimizin birlikte düzenlemiş oldukları ve Giresun Valiliğimizin himayesinde bir program gerçekleştirildi.

 Bu programa milletvekilleri, Giresun valimiz, kaymakamlar, belediye başkanları, daire amirleri ve vatandaşlarımız katıldılar.

Bu programda, konuşmacılar Hacı Abdullah Halife hazretlerini anlamamıza yönelik güzel konuşmalar yaptılar. Aslında asıl mesele Anadolu coğrafyasında toprağa atılan, fidana ve neticede ağaca dönüşen nice tohumlar bu coğrafyanın yeşermesine vesile olmuştur. Hacı Abdullah Halife hazretleri ve onun Alperenleri de bu coğrafyanın yeşermesine çok kıymetli katkılar yapmışlardır. Bu Alperenler Anadolu’nun bu yeşil rengine tonlarını veren nice isimsiz kahramanlar her zaman anılmaya değerdir ve anılmaya ve anlaşılmaya da devam edecektir. ‘’Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır.’’ Atalarımız dünyanın en güzel ve bereketli topraklarını vatan olarak seçmişler ve bu vatan uğruna nice bedeller ödeyerek bize emanet etmişlerdir. Bu cennet vatanı yüzlerce yıl ecdadımız canları pahasına korumuşlar ve binlerce âbide dikerek üzerinde bir medeniyet inşa etmişlerdir. Bu vatanın, bu millete ait olduğunu camileri, türbeleri, çeşmeleri, sarayları, mezar taşları, hanları, hamamları ve nice manevi önderleri ile adeta tescil etmişlerdir. Vatan, bizim en kıymetli varlığımızdır. Bu bakımdan bizler en sevdiğimiz annelerimize atfen vatanımız için “anavatan” tabirini kullanırız. Yaşadığımız bu topraklar ya şehit kanıyla sulanmış ya da üzerinde insanlara yol gösteren, sıkıntılarına çare bulan, insanların hayatına dokunan nice Allah dostlarının, nice Alperenlerin yaşadığı topraklardır. Üzerinde yaşadığımız bu topraklar; altında yatan şehitleriyle kıymetli, üzerinde yaşayan nice yiğitleriyle kıymetlidir. Şöyle başınızı kaldırıp gökyüzüne baktığınızda bu vatanı yurt yapmak için mücadele eden nice isimsiz kahramanların savaş meydanlarındaki Allah Allah seslerinin yankılandığını duyarsınız, başınızı eğip toprağa baktığınızda şehitlerimizden dökülen kanların toprakla nasıl bütünleştiğini gördüğünüzde adeta Mehmet Akif sizlere şöyle seslenir:

’’Bastığın yerleri toprak diyerek geçme tanı, düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı, sen şehit oğlusun, incitme yazıktır atanı, verme, dünyaları alsan da bu cennet vatanı.’’ İşte bugün kendisini andığımız Hacı Abdullah Halife hazretleri de bu vatanın en önemli değerlerinden birisidir. Hacı Abdullah Halife hazretleri 16. yüzyılda yaşamış, Karadeniz bölgesinin İslamlaşmasına önemli katkılarda bulunmuş Alperenlerdendir. Onun için Hacı Abdullah Halifeyi anıyoruz ve hem de rahmetle anıyoruz. Ama bu anmayı anlamaya dönüştürmek durumundayız. Niçin 5 asır sonra bizler hala onu anıyoruz. Çünkü yaşadığı topraklarda iz bırakmış. Bizler de onun izini takip ediyoruz. Bugün Süleymaniye Camii’ne veya Fatih Camii’ne gidip orada huşu içerisinde bir cuma namazı kıldığınızda, müezzinin ağzından Kanuni Sultan Süleyman’ı rahmetle anan, Fatih Sultan Mehmed’i, Mimar Sinan’ı rahmetle anan cümleler dökülür. Peki bunun sebebi ne, yaşadığı döneme damgasını vurmuş, insanlığa faydalı olmuş, bu kubbede hoş bir sada bırakmış çok önemli değerlerimiz. Bugün bizler, hangi memuriyette olursak olalım hangi işte çalışırsak çalışalım, bir ibadet bilinciyle işimizi yapmalı ve milletimize faydalı olmaya çalışmalıyız. Geçenlerde bir yazı okumuştum, şöyle diyordu yazıda: ’’Dünya nüfusu artıyor ama insan sayısı azalıyor.’’ Artan dünya nüfusu içerisinde insan olmak ve insan kalmak çok önemlidir. Bir bilgeye soruyorlar: ’’Efendim ne dersiniz hangi sahada kariyer yapayım. Cevap çok manidar: İyi bir insan olma konusunda kariyer yap, çünkü o alanda fırsatlar çok ama rekabet azdır.’’ Gerçekten de öyle değil mi? İyi bir insan olma, birinin elinden tutma, hayatı kolaylaştırmak için bir çaba gösterme konusunda pek çok imkan varken, maalesef bu yola tevessül eden azdır. Bağdatlı Ruhi’nin dediği gibi; ’’Cihan nimetinden hisse ümmidir götür Ruhi, o denlü talibi var ki ne sana ne bana artar.’’ Bu vatanı bize yurt yapan, İslamın evrensel mesajlarını insanlara ulaştıran o güzel insanları rahmetle anıyoruz.  28.09.2023

     Abdullah BAL
Yağlıdere İlçe Müftüsü

 
Paylaşmayı Unutma!